Sammo Hung Kam-Bo


(Hong Jin Bao)Obrazok
    

Celkové hodnotenie

nan/10 (0 hlasů)

Herec, Režisér,  

Narodený: 7.1.1952

Miesto Narodenia: Hong Kong, Čína,

 

...více

Životopis

Narodil se jako Hong Jin Bao 7. ledna 1952 v Hongkongu, později používal také jméno Yuen Chu, které převzal od svého mistra bojových umění. Mezi fanoušky hongkongských kung-fu filmů, ale zůstane navždy zapsán jako Sammo Hung Kam-Bo. Herec, režisér a producent, jehož můžeme bez pochyby zařadit k průkopníkům a legendám asijských akčních videosnímků.

Tak jako většina jeho kolegů i Sammo Hung prošel proslulou Pekingskou Operou, kde začal studovat již ve svých osmi letech a učil se tu nejen bojovému umění, ale třeba i tanci a zpěvu. Zde se také poprvé seznámil se svým pozdějším dlouholetým přítelem a spolupracovníkem Jackie Chanem.

Po dokončení školy začal ihned s prací u filmu, nejprve jako kaskadér. Na začátku 70. let se objevil v několika posledních filmech v té době velmi populárního Bruce Lee (například DRAK PŘICHÁZÍ), později vytvořil spolu s Chanem a Biao Yuenem trojici, které se přezdívalo "Three Brothers" (tři bratři) a společně natáčeli nízkorozpočtové, avšak v Hongkongu velice úspěšné akční filmy.

Ve své době byli jednoznačně nejlepším kaskadérským týmem na světě a jako vůbec první vnesly do asijských kung-fu snímků komediální prvky. Sammo Hung několik těchto děl i sám režíroval a v r. 1978 dokonce založil tři produkční společnosti Gar Bo, Boho a Bojon. K jeho nejznámějším titulům patří například ENTER THE FAT DRAGON (parodující legendární film Bruce Lee), VÍTĚZOVÉ A HŘÍŠNÍCI, nebo MÉ ŠŤASTNÉ HVĚZDY.

Ve druhé polovině 80. let se "Three Brothers" rozdělili, neboť rostoucí popularita Jackie Chana počala zastiňovat ostatní. Sammo nadále pokračuje v natáčení svých filmů na obou stranách kamery. S Chanem se zhruba o deset let později udobřuje a režíruje jeho akční komedii TERČ (1997).

V r. 1998 se akční veterán Sammo Hung konečně prosadí i na Západě, ovšem ne na plátně, ale díky titulní roli v televizním seriálu "MARTIAL LAW". Po jeho dokončení se však znovu vrací do Hongkongu, kde působí dodnes. Z jeho posledních rolí stojí za zmínku například hlavní záporák z thrilleru ZÓNA SMRTI, kde si zahrál s Donnie Yenem. Do Ameriky se vrací jen velmi ojediněle. Mihnul se například v Chanově hollywoodském akčně-komediálním blockbusteru CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ.

Od zástupu ostatních hereckých představitelů podobně laděných snímků jako Chana, nebo Jeta Li, se Sammo Hung odlišuje především na akčního hrdinu nevídanou korpulentní postavou (při své výšce 170 cm váží neuvěřitelných 110 kilogramů!), která mu ovšem nijak nebrání v provádění akrobatických skoků a náročných bojových technik, za jaké by se nemusel stydět nikdo z jeho slavnějších kolegů.

Zajímavosti: Sammo Hung je podruhé ženatý a je otcem čtyř dětí.Jeho rodiče rovněž pracovali u filmového průmyslu, proto byl Sammo vychováván svými prarodiči.Ke škaredé jizvě, která zdobí jeho obličej a předurčila jej hlavně pro záporné role, přišel při pouliční rvačce v nočním podniku.
Bez komentáře :-).
Túto osobnosť můžete okomentovat jako první.

Komentář bol úspěšne upraven!

Pro komentování musíte být přihlášeni na server. Pokud doposud nejste registrovaným členem serveru, doporučujeme se zaregistrovat.